- Reklama -magazín
HomeMagazínVíte, co je CATFISHING? Možná jste jeho obětí

Víte, co je CATFISHING? Možná jste jeho obětí

-

Během pandemie viru Covid 19 a dlouhodobého lockdownu bylo naše jediné spojení s vnějším světem prostřednictvím médií a sociálních sítí. Delší dobu jsme byli izolováni, měli jsme zákaz vycházení a setkávání, a tak není divu, že využívání internetových seznamek několikanásobně vzrostlo. Přestože mnoho lidí prostřednictvím online datingu našlo svou spřízněnou duši, nesmíme zapomenout ani na odvrácenou stránku anonymního dopisování a během jakékoli komunikace s neznámou osobou bychom měli být obzvlášť opatrné. Jednu z největších nástrah představuje právě CATFISHING.

Catfishing je klamná činnost, při které si člověk vytváří na sociální síti síťovou přítomnost nebo falešnou identitu, která se obvykle zaměřuje na konkrétní oběť z důvodu zneužití nebo podvodu.
Ptáte se, proč by to někdo dělal? Nuže, existuje hned několik důvodů.

Proč lidé přistupují ke Catfishingu?

Mají nízkou sebedůvěru: nevěří si, necítí se být dostatečně dobří, zajímaví, atraktivní, a tak se vydávají za někoho jiného s cílem zaujmout a být někým jiným, lepším;
Jsou psychicky nemocní: Lidé trpící určitými psychickými onemocněními se mohou cítit velmi úzkostně, zahanbeně a jsou přesvědčeni, že pokud by odhalili svou pravou identitu, určitě by opačnou stranu odradila. Stydí se za to, kým jsou, v jakých podmínkách žijí a podobně …;
Skrývají svou identitu: bohužel, často se za catfishingom skrývají kriminálníci, zloději, pedofilové, kteří mohou pro opačnou stranu představovat skutečné nebezpečí;
Plánují úplatu: často ke catfishingu přistupují odmítnutí ex partneři, kteří chtějí touto formou znepříjemňovat život své bývalé přítelkyni, její rodině či její novému partnerovi
Sexuální harašení: tito lidé často ptají erotické fotografie či videa, na kterých se následně sexuální ukájí;
Experimentují se svou sexuální orientací: lidé si občas nejsou jisti svou sexuální orientací a tak se na určitý čas vydávají za někoho jiného (např. I za opačné pohlaví) aby si v tom udělali jasno.
TIP NA FILM! Dokumentární film V síti (2020) vypráví strhující drama 3 hrdinek, alias 12letých dívek, které se stávají oběťmi sexuálních predátorů. Drtivá většina těchto mužů vyžaduje sex přes webkameru, posílají dívkám fotky svých pohlavních údů nebo přímé odkazy na pornostránky. Nejednou dívky dokonce i vydírají. Tento radikální experiment otevírá tabu téma zneužívání dětí na internetu a snaží se tyto predátorské praktiky otočit proti těm, kteří je využívají: lovci se tak stávají lovenými.

Výstražné signály, že můžete být obětí Catfishing-u!

Jste si jisté, že opravdu víte, kdo se nachází na druhé straně komunikačního kanálu? Projděte si těchto pár výstražných signálů a ujistěte se, zda nejste právě vy obětí Catfishing-u!

Nereaguje na telefonáty či videohovory, vyhýbá se online kontaktu v reálném čase (upřednostňuje psaní, odmítá se s vámi vídat přes kameru a rovnou vás vybízí k osobnímu kontaktu a to bez jakýchkoliv dalších lidí či svědků)
Nemá mnoho přátel ani žádnou interakci a aktivitu na svém profilu (jeho profil vznikl teprve nedávno, nemá vyplněné osobní údaje, nemá přidaných žádné přátele, případně má v přátelích jen kopec vám podobných dívek a žen)
Používá cizí, falešné fotky (určitě jste zdatná a dokážete si přes Google ověřit, zda náhodou není jeho profilová fotka stažena z nějaké cizí sociální sítě. Pamatujte, čím dokonalejší jeho fotka působí, tím menší je pravděpodobnost, že je pravá)
Neví vám jasně odpovědět na detailní otázky (tvrdí, že je ze stejného města jako vy, ale nezná známé ulice, památky či obchody? Neví, že u vás právě prší či sněží? Nebo předstírá určité zaměstnání a pak se vám ozývá v době, kdy by měl pracovat? Všímejte si tyto zvláštní signály a Pospojujte si je dohromady dříve, než je pozdě.)
Používá jen profesionálně, ateliérové ​​fotky. Neposílá žádné momentky ani konkrétní fotky na vyžádání (zásadně vám neposílá žádné momentky, aktuální fotky z práce či z domu ačkoliv od vás takové fotky vyžaduje)
Ptá od vás peníze – pro nemocného účastníka rodiny, případně se stěžuje na ztrátu práce a podobně (NIKDY nikomu na internetu neposílejte peníze ani neposkytujte žádné osobní údaje!)


Vyjadřuje přehnané sympatie, tvrdí, že je do vás blázen, říká, že vaše miluje už po krátkém čase atd (ačkoli vám to lichotí, milovat někoho po pár minutách psaní je nereálné. Zachovejte si zdravý rozum a všímejte si tyto přehnané reakce, většinou se za nimi skrývají počer úmysly)
Žádá od vás erotické fotografie (nikdy nikomu přes internet neposílejte fotografie, na kterých jste odhalena nebo v nějaké choulostivé situaci! Nikdy nevíte, u koho skončí a jak se to může otočit proti vám)

Mohlo by Vás zajímat

spot_img