- Reklama -magazín
HomeRady a NávodyVyhoření a vyčerpání jsou si podobné. Rozdíl zjistíte snadno

Vyhoření a vyčerpání jsou si podobné. Rozdíl zjistíte snadno

-

Firmy a jejich manažeři by neměly workoholismus vnímat jako pozitivní jev, a už vůbec by ho neměly klást za vzor. Naopak, měli by dbát na dlouhodobě udržitelné pracovní nasazení zaměstnanců a vyvážit ho dostatečným odpočinkem a časem pro sebe.

Lidé, kteří se své práci vysloveně předávají, jsou náchylnější na syndrom vyhoření.

„Je to paradoxní, protože ze stadia, kdy práci milují, se dostávají až do fáze, když říkají, že práci nenávidí. A mnozí se ani nevědí zaměstnat ve stejném typu práce, „upozorňuje v rozhovoru pro INDEX psycholog Martin MILER.

Současné podmínky jsou opravdu náročnější a obtížnější. Ať už jde o lidi, kteří ztratili práci, nebo o lidi, kteří zůstali na home office a jsou pod tlakem. Zaměstnavatelé od nich nadále očekávají výkony, které podávali předtím, ale situace se změnila. Lidé sice ušetřily čas cestování do práce, ale mnozí mají doma děti na distanční výuce, a tak se cítí zahlceni apod stresem.

Pokud jim vyhoření hrozilo již dříve, toto období je pro ně velkou zatěžkávací zkouškou. Jsou vyčerpaní, ale jsou v pasti, protože si luxus vyhoření nemohou dovolit. Musí živit rodinu a splácet úvěry – a zároveň se na nich firmy spoléhají.

Vyhoření na home office

Martin Miler

Vystudoval psychologii na Fakultě humanistiky Trnavské univerzity v roce 1998.
Byl prezidentem České komory psychologů (2011 – 2015).
Dnes je součástí týmu firmy Training Factory, pracuje pro PCA Institut Ister Bratislava a ve své společnosti Ars Viaene.
Čím je home office takový specifický, že lidí vyčerpává?

Problém, který byl někde v kuchyňce vyřešen během pěti minut, se přes komunikační platformy řeší déle. Tím, že všichni sdílejí digitální prostor, často triviální a nedůležité zprávy od kolegů zahlcují prostor a vyrušují. Je proto dobré promluvit se o etiketě sdílení informací. Každé cinknutí se zprávou vede k vyrušení, které mozek neuvěřitelně zatěžuje.

Co pomáhá?

Ideální je eliminovat všechny externí vyrušení, protože po každém potřebujete 15 až 20 minut, než se vrátíte do soustředěného stavu práce. Takto se vaše práce doma natahuje na celý den a začne vám splývat osobní a pracovní život.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img