- Reklama -magazín
HomeBydleníNevšední rodinný dům spojuje industriální konstrukci a historické klenby

Nevšední rodinný dům spojuje industriální konstrukci a historické klenby

-

Na předměstí španělské Valencie loni dokončili neobvyklou stavbu.

Zděný klenbový dům je prvním rezidenčním návrhem Lary Lesmens a Fredrika Hellberg ze studia Space Popular. Dvojice je známá futuristickými idejemi a ve své tvorbě se soustředí především na možnosti, jak spojit fyzické prostory a virtuální světy.

Ve spolupráci se španělskými architekty Albertem Burgos a Javierem Cortina Maruendom vznikl dům s originální geometrickou formou. Šlo o prototyp pro developera, který v oblasti plánuje výstavbu. Použití prostorové mřížky zaručuje originálnost a zároveň určitou míru standardizace.

neobvyklá konstrukce

Charakter domu vytvářejí jeho konstrukční materiály. Do zeleného ocelového rámu jsou nepravidelně vloženy bílé obytné sádrokartonové kvádry. Takové uspořádání umožnilo vytvořit terasy a výhledy na libovolných místech. Nosné klenbové stropy z cihly vytvořili tradičním postupem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Arkýřových okna střídají terasy. Fasáda tak opticky nepůsobí jako monolit.
Prototyp moderní městské usedlosti. Bytový dům Van B nabízí variabilní interiér
Olivový dům.
V obklopení olivovníků a kamene. Nenápadné domy poskytují útočiště kreativcům
Ocelová mřížka definuje celkový objem budovy. Postavili ji během několika dní a následně sloužila i jako lešení. Rozděluje dům na moduly, které lze využít jako obytné nebo kryté exteriérové ​​části.

Jejich rozmístění ovlivnily solární i výhledové potřeby domu. „Snažíme se o to, aby místo, kde sedíte ráno při snídani, působilo jinak než v poledne. Stejně i vaše běžné letní či zimní činnosti lze provádět v různé nakonfigurovaných prostorách, „uvedli Lara a Fredrik.

Charakter domu vytvářejí jeho konstrukční materiály.
Charakter domu vytvářejí jeho konstrukční materiály. | Zdroj: Mariela Apollonio
tradiční klenby

Stropy domu jsou zaklenuty typem katalánské klenby, kterou si v 19.století v USA patentoval španělský architekt Rafael Guastavino. Každá cihla je do celku vložena ručně bez nutnosti bednění. Architekti se na realizaci rozhodli oslovit místních řemeslníků.

Každý materiál domu má jinou barvu. „Myslíme si, že člověk se cítí více v pohodě, když žije v prostorách, kde lze snadno rozlišit způsob to vše spojuje,“ vysvětluje dvojice.

Zelený rám v exteriéru splývá s vegetací a měnící se oblohou. V interiéru jej doplňují další odstíny zelené v podobě pokojových rostlin. Struktura cihelných kleneb dodává domu pocit expanze a tepla. Bílé stěny a světlé podlahy jsou „neutrálním plátnem“ a slouží k dotvoření v preferovaném stylu majitelů.

Stropy domu jsou zaklenuty typem katalánské klenby, kterou si v 19.století v USA patentoval španělský architekt Rafael Guastavino.
Stropy domu jsou zaklenuty typem katalánské klenby, kterou si v 19.století v USA patentoval španělský architekt Rafael Guastavino. | Zdroj: Mariela Apollonio
Rodinný dům bez chodeb

Nemovitost je situována do kopcovitého terénu. Z úrovně ulice připomíná nenápadnou dvoupodlažní vilu. Všechny rysy a měřítka domu se odhalují postupně při procházení do zahrady. Ve skutečnosti jde o třípodlažní objekt s přízemím vloženým do svahu.

Vnitřní prostory jsou uspořádány kolem centrálního klenbového schodiště. Na prvním podlaží se nachází malá ložnice s koupelnou a obývací pokoj s výhledem na bazén. Na patře je kuchyň s jídelnou, společenská místnost a malá toaleta. Tři ložnice a dvě koupelny jsou na posledním třetím podlaží.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img